Manufacturer of a wide range of products which include positive pressure module.
₹ 30000 / Unit Get Latest Price
| Application | Hospital, Pharmaceutical Industry, Cosmetic Industry |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 500 cfm |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Noise level | 66 dB |
| Velocity | 0.45 m/s +/-20% Below Working Area |
| Brand | Pheroh |
| Power Source | Electric |
| Humidity | 60% |
Abhijeet Palande (Director)
Pheroh Filters & Equipments Private Limited
Gat No - 1330, Tal. Haveli, Phursungi Saykarwadi Road, Wadki, Near Shree Shanti Business
Pune - 412308, Maharashtra, India