Manufacturer of a wide range of products which include stainless steel fume hood and steel fume hood.
₹ 60000 / Unit Get Latest Price
| Application | Laboratories, Hospitals |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Light | With 500 lux |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 6 Feet |
| Depth | 2.5 Feet |
| Shape | Rectangular |
| Noise Level | 60 dB |
₹ 65000 / Unit Get Latest Price
| Material | Steel |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Pheroh |
| Country of Origin | Made in India |
| Applications | Laboratories, Hospitals |
| Frequency | 50 Hz |
| Electric Supply | 240 V |
| Height | 5 Feet |
| Depth | 3 Feet |
| Noise Level | 65 dB |
| Power Source | Electric |
Abhijeet Palande (Director)
Pheroh Filters & Equipments Private Limited
Gat No - 1330, Tal. Haveli, Phursungi Saykarwadi Road, Wadki, Near Shree Shanti Business
Pune - 412308, Maharashtra, India