Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer dynamic pass box, static pass box and static pass boxes.
₹ 65000 / Unit Get Latest Price
| Working Size (LxWxH mm) | 400x400x400 mm |
| Material | Stainless Steel And MS PC |
| Usage/Application | Laboratories |
| Shape | Rectangular |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 1 Phase |
| Surface Finishing | Matt Finish |
| Noise Level | 65 dB |
| Is It Lockable | Lockable |
| Brand | Pheroh |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 230 V |
| Pre Filter Efficiency | 90% |
| Magnehelic Gouge | 50 mm wg |
| Motor Blower | 500 cfm |
| Material Grade | SS304 |
| HEPA Filter Efficiency | 99.99% down to 0.3 m |
₹ 40000 / Unit Get Latest Price
| Material | Stainless Steel And Glass |
| Brand | Pheroh |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Surface Finishing | Polished |
| Noise Level | 65 dB |
| Number Of Door | 1 Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 1.5 Feet |
| Usage/Application | Hospital, Laboratories |
Description
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel And Glass |
| Usage/Application | Hospital |
| Shape | Square |
| Brand | Pheroh |
Description
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Working Size (LxWxH mm) | 400x400x400 mm |
| Material | Stainless Steel And Glass |
| Usage/Application | Hospital |
| Interlock System | Electronic |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Pheroh |
Description
Abhijeet Palande (Director)
Pheroh Filters & Equipments Private Limited
Gat No - 1330, Tal. Haveli, Phursungi Saykarwadi Road, Wadki, Near Shree Shanti Business
Pune - 412308, Maharashtra, India