Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer ss air shower.
₹ 220000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Hospitals, Laboratories |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 7 Feet |
| Capacity | 3000 CFM |
| Noise Level | 75 dB |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Pheroh |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Pre Filter Effect | 95% |
| Velocity | 6000 FPM with 30 mm |
| Voltage | 440 V |
Our offered range of Air Shower is specially designed with premium quality raw materials with mild steel powder coating or SS sheet. These are facilitated with aluminum full door glazing, heavy duty hinges & electromagnetic interlocking with emergency release switches which provide high capacity and ensure a clean, non-contaminated sterile area.
Features :
Abhijeet Palande (Director)
Pheroh Filters & Equipments Private Limited
Gat No - 1330, Tal. Haveli, Phursungi Saykarwadi Road, Wadki, Near Shree Shanti Business
Pune - 412308, Maharashtra, India