We are a leading Manufacturer of ceiling suspended laminar air flow, horizontal laminar air flow benches, portable laminar air flow and vertical laminar air flow system from Pune, India.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Hanging |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimension | 600 x 600 mm |
| Brand | Pheroh |
| Usage/Application | Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| Noise Level | 65 dB |
| Voltage | 230 V |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Thickness | 4 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Pheroh |
| Type | Horizontal |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Laboratory |
| Noise Level | 65 dB |
| Frequency | 50 Hz |
| Velocity | 0.45 m/s +/-20% Below Working Area |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304 |
| Voltage | 240 V |
| Height | 3 Feet |
| Thickness | 5 mm |
₹ 50000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Pheroh |
| Type | Vertical |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Laboratory |
| Height | 6 Feet |
| Voltage | 240 V |
| Noise Level | 60 dB |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Light | 600 Lux, UV tube |
| Velocity | 0.45 m/s +/-20% Below Working Area |
| Thickness | 8 mm |
₹ 40000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Pheroh |
| Type | Vertical |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Laboratory |
| Voltage | 230V AC |
| Noise Level | 65 dB |
| Frequency | 50 Hz |
| Efficiency | 99.97% |
| Air Velocity | 0.45 m/s +/-20% |
| Country of Origin | Made in India |
| Side Panel Material | Glass |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 6 mm |
| Height | 5 Feet |
Abhijeet Palande (Director)
Pheroh Filters & Equipments Private Limited
Gat No - 1330, Tal. Haveli, Phursungi Saykarwadi Road, Wadki, Near Shree Shanti Business
Pune - 412308, Maharashtra, India