Manufacturer of a wide range of products which include air handling unit panel, modular operation theater, ivf lab setup service for infertility care and modular ivf lab.
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Material | Galvanized Steel |
| Voltage | 230-440 |
| Size | Small |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Pheroh |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| OT Type | Modular OT |
| Type | Standard Modular ORs |
| OT Size | 6 x 6 m |
| Wall Panel Material | Puff Panel |
| Sterility | Sterile |
| Ceiling Type | Modular Ceiling |
| Project Type | Supply and Install |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Pheroh |
| GST | 18% |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / Unit Get Latest Price
| Built Type | Modular |
| Material | Steel, PVC |
| Feature | Easily Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
| Cleanliness | Class 100 |
| Particle Retention | 0.3 micron |
| Velocity | 90FPM + 20% |
| Illumination | 800 lumen |
| Noise Level | 65 dB |
| Standard | FED 209E |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature | -5 to +40 Degree C |
We are providing our valued clients with an exemplary PPGI(pre-painted galvanized iron)Modular Operation Theaters an economical price. Designed to excellence, these operations theaters are in compliance with the defined parameters of the industry. We have made these theaters installed with all the amenities that are required for executing surgical operations.
These theaters are below-cited facilities:
Advantages :
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Service Location | Maharashtra |
| Brand | Pheroh |
| DeaL in | New |
| Usage | LAB |
| Type | IVF |
Get Latest Price
| OT Type | Modular OT |
| Type | Standard Modular ORs |
| OT Size | 6 x 6 m |
| Wall Panel Material | Puff Panel |
| Cleanliness Class | ISO 6 |
| Sterility | Sterile |
| Ceiling Type | Modular Ceiling |
| Project Type | Supply and Install |
| Country of Origin | Made in India |
| Brankd | Pheroh |
| GST | 18% |
Abhijeet Palande (Director)
Pheroh Filters & Equipments Private Limited
Gat No - 1330, Tal. Haveli, Phursungi Saykarwadi Road, Wadki, Near Shree Shanti Business
Pune - 412308, Maharashtra, India