Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer clean room air shower and air handling unit.
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Single-Chamber |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Hospitals, Laboratories |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Height | 7 feet |
| Noise Level | 75 dB |
Our offered range of Air Shower is specially designed with premium quality raw materials with mild steel powder coating or SS sheet. These are facilitated with aluminum full door glazing, heavy duty hinges & electromagnetic interlocking with emergency release switches which provide high capacity and ensure a clean, non-contaminated sterile area.
Features :
₹ 180000 / Unit Get Latest Price
| Type | Double Skin |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 10000 CFM |
| Brand | Pheroh |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Abhijeet Palande (Director)
Pheroh Filters & Equipments Private Limited
Gat No - 1330, Tal. Haveli, Phursungi Saykarwadi Road, Wadki, Near Shree Shanti Business
Pune - 412308, Maharashtra, India